Thank you to all filmmakers who submitted to our film festival!

 

AFMX is proud to announce this year's winners for 2022.  Congratulations to all of our filmmakers!

 

Audience Choice Award winner is forthcoming. Please stay tuned.

2022 AWARD WINNERS

 

Best Animation:

2nd Runner Up - OUR AMERICA, Dean Winkler & Donald S. Butler
1st Runner Up - RESISTANCE, Kyle Portbury
Winner - TO RUSSIA WITH LOVE, Jeffrey Lee Robinson

 

Best Music Videos:

2nd Runner Up – THE CITY, Rexi T. Jones

1st Runner Up – REVERIE, Caitlin Gray

Winner – CONSENSUAL, Jeff Hilliard & Joey Danger 

Best Student Films:

2nd Runner Up – BIG TOUCH, Christopher Tenzis

1st Runner Up – AIN'T NO MERCY FOR RABBITS, Aliza Brugger

Winner – TECATA, Mario Theodosio Gallegos

Best Native/Indigenous Films:

2nd Runner Up – DUES, Michael R.L. Begay

1st Runner Up – OYATE, Brandon Jackson & Emil Benjamin

Winner – TASTE OF THE INDIGENOUS, Josephine Lilla Bono

Best New Mexico Films:

2nd Runner Up – THIRD ACT, Doug Montoya

1st Runner Up – STALLED, Enrique Cruz Torres

Winner – THE MISANTHROPE, Andy Kastelic

Best Documentary Shorts:

2nd Runner Up – MR. ASHLEY LIVED HERE, Hannah Timmons

1st Runner Up – RAZMIK, Mike Freze

Winner – CANARIES IN A COLD WAR, Mathias Magnason

Best Narrative Shorts:

2nd Runner Up – BREAK ANY SPELL, Anton Josef

1st Runner Up – KOWALSKY, Emile V. Schlesser

Winner – BURROS, Jeffrey Stein

Best Documentary Feature

2nd Runner Up – RUN RAVEN RUN, Michael Rainin

1st Runner Up – ORIGAMI IN THE GARDEN, Barbara Bentree

Winner - OMAR SOSA'S 88 WELL-TUNED DRUMS, Soren Sorensen

Best Narrative Features:

2nd Runner Up – MAYBE SOMEDAY, Michelle Ehlen

1st Runner Up – REMEMBER ME: THE MAHALIA JACKSON STORY, Ericka Nicole Malone & Denise Dowse

Winner – FOLLOW HER, Sylvia Caminer

Best Actor:

2nd Runner Up – THE BROTHER STORY, Adam Irigoyen

1st Runner Up – THE NIGHT PASSENGER, Matt Rusell

Winner – BLUE BOY, Jack Forcinito

Best Actress:

2nd Runner Up – TECATA, Janelle Gallegos

1st Runner Up – FOLLOW HER, Dani Barker

Winner – REMEMBER ME: THE MAHALIA JACKSON STORY, Ledisi


Best Director - Narrative Feature:

REMEMBER ME: THE MAHALIA JACKSON STORY, Denise Dowse

Best Director - Documentary Feature:

OYATE, Brandon Jackson & Emil Benjamin 

Best Director - Narrative Short:

BOW, Isaiah Smith

Best Director - Documentary Short:

FRESH TO FRIGHTENING - THE SHARON GREEN STORY, Gareth Kelly

Best Cinematography:

THE MISANTHROPE, Jannis Schelenz

 

Best Music Score:

ORIGAMI IN THE GARDEN, John Rangel
 

AFMX Audience Choice Award:

COMING SOON!

Perfecting Your Pitch

Debra Pralle

AFMX Impact Award:

Kira Sipler